pondělí 17. června 2024

Emma (1996) vs. Emma. (2020)

Před lety jsem viděla film Pýcha a předsudek od Jane Austenové a musím říci, že mě naprosto uchvátil. Ovšem do té doby, než jsem viděla film Emma (z roku 1996 s Gwyneth Paltrow v hlavní roli). 

I když pan Darcy je prostě pan Darcy, pan Knightly mě dostal úplně stejně.

Nedávno jsem měla tu možnost zhlédnout i novější verzi s názvem Emma. z roku 2020. A jak dopadlo srovnání obou filmů?


Emma (1996)

Volba známých herců byla velmi dobrá volba. Naprosto se mi líbila i dějová linie - vše na sebe tak nějak přirozeně navazovalo a vy se tak neztratíte v ději. Postava Emmy se mi také líbila, jelikož se mi zdála přirozená a především laskavá. Stejně tak postava pana Knightlyho jako gentlemana byla skvělá. 

Jediné co bych asi vytkla, by bylo vynechání některých "důležitých" pasáží, které se vyskytují v knize.


Emma. (2020)

V tomto filmu se mi zdálo, že jediná známá osoba byla v podání pana Woodhouse, kterého si zahrál Bill Nighy. Ostatní herce sice neznám, ale i tak nebyla volba špatná.
Emma se mi však v této verzi zdála dosti namyšlená - už od pohledu je to na té postavě vidět. Linie se sice odehrává, tak jako v knize, ovšem scény na sebe navazují dosti zvláštním způsobem a některé jsou úplně vynechané, což je dle mého názoru škoda a občas mi děj nedával úplně smysl.
Postava pana Knightlyho se mi zde také velmi líbila.  

V této verzi však musím pochválit, že byly použity dialogy a scény tak, jako jsou napsány v knize.



A kterému filmu bych dala přednost?

Ne že by si novější verze nelíbila, ale moje "srdcovka" je Emma z roku 1996. Ovšem novější verzi z roku 2020 bych si někdy také ráda pustila - přeci jen ten romantičtější konec je klasický pro romantické filmy.

Starší verze má na csfd.cz také lepší hodnocení.



A co Vy? Který z těchto dvou filmů máte raději? Svou odpověď můžete zanechat v komentáři :)

pátek 14. června 2024

Na co nezapomenout, když končíte v zaměstnání + evidence na ÚP

 Ať už skončíte v zaměstnání z osobních důvodů nebo dostanete výpověď, určitě nezapomeňte na to, abyste dostali všechny potřebné dokumenty.


  • Zápočtový list

Doklad potvrzuje, kde a jak dlouho jste pracovali, takže si ho dobře schovejte. Budete ho předkládat při vyřizování důchodu nebo při žádosti o podporu v nezaměstnanosti.  Zaměstnavatel je povinen vám ho vystavit k poslednímu dni pracovního poměru. Potvrzení si můžete osobně vyzvednout v práci (většinou na personálním nebo mzdovém oddělení) nebo vám ho pošlou datovou schránkou či doporučeným dopisem do vlastních rukou.

Další povinností zaměstnavatele je vystavit zaměstnanci potvrzení o zdanitelných příjmech, a to 10 dnů od doby, kdy zaměstnanec o tento dokument zažádal. 

  • Potvrzení o zdanitelných příjmech

Toto potvrzení, oficiálně nazvané jako Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňového zvýhodnění, potřebujete k daňovému přiznání, pro uplatnění některých sociálních dávek nebo k žádosti o hypotéku. Opět vám ho vystaví zaměstnavatel. Najdete v něm roční souhrn vašich příjmů ze zaměstnání za minulý rok. Mimo jiné z něj vyčtete výši hrubé mzdy, kolik jste odvedli na pojistném či jaké slevy na dani jste uplatnili. 

  • Evidenční list důchodového pojištění

Doklad potvrzující dobu zaměstnání a výši výdělků pro důchodové účely vystavuje zaměstnavatel jednou ročně nebo při ukončení pracovního poměru. Mimo vás by měla vyplněný list obdržet především Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Moc se však na to nespoléhejte a raději si je schovávejte i u sebe.  Pokud by se v budoucnu při vyřizování důchodu zjistilo, že vám v evidenci chybí doba pojištění, budete mít v ruce důkaz, že jste v inkriminované době byli řádně zaměstnaní. 

  • Potvrzení pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti

Na vyžádání vystaví firma zaměstnancům, kteří se ocitnou po ukončení pracovního poměru bez práce, potvrzení o výši průměrného výdělku a dalších skutečnostech, které by mohly ovlivnit výši podpory v nezaměstnanosti.  

Článek převzat z portálu prace.cz


A co dělat teď?

Nezapomeňte se do 3 pracovních dnů zaregistrovat na Úřadu práce. Určitě vyplňte nejen formulář pro zaevidování na ÚP, ale rovnou i formulář na případnou Podporu v nezaměstnanosti.

Dále budou potřebovat obdržené dokumenty z posledního zaměstnání (výpověď, zápočtový list, a jiné). Případně doložíte později až je obdržíte. Dále Vám případně řeknou co budou ještě potřebovat a co je třeba doložit.

Také nezapomeňte dojít v nejbližší době na vaši pojišťovnu s dokumentem od ÚP, aby zanesli do systému, že za vás bude nyní zdravotní pojištění platit stát (jinak by vám přišel dopis, kde budete mít vyčíslený dluh na zdravotním pojištění).

Rozhodně však nečekejte, že vám váš ÚP najde práci. Práci si budete muset shánět sami. 
Hodně jsem využívala tyto stránky:


Doufám, že se vám brzy podaří sehnat nové zaměstnání :)